آب و هوا

براساس بررسی های آماری بلندمدت آب و هوای این شهرستان خرمشهر تحت تأثیر بادهای خشک و گرمی است که از عربستان می‌وزد. نم نسبی در این منطقه به سبب نزدیکی به اروند‌رود و خلیج فارس بالا ست، اما میزان رطوبت و ابر با توجه به بالا بودن درجۀ حرارت برای بارندگی کافی نیست و میزان بارش در آنجا کم است. درجۀ حرارت در شهرستان خرمشهر در بیشتر ماههای سال بالا ست و گاهی به ˚۵۰ سانتی‌گراد می‌رسد ( فرهنگ … ، ۵۸). طوفان خاک و شن ممکن است در تمام فصلهای سال به‌ویژه در خرداد و تیر که هم‌زمان با باد چهل‌روزۀ شمال است، بوزد و گاه شدت آن تا اندازه‌ای است که رفت‌و‌آمد را دشوار می‌سازد. 

نقشه ها

نقشه Google MAP

نقشه طرح تفضیلی

طرح هادی

طرح جامع

راه های ارتباطی

مجتمع بندری خرمشهر از طریق جاده های زمینی و بین المللی درجه یک با مراکز جمعیتی (داخلی و خارجی) ارتباط دارد. این منطقه از طریق جاده با فواصل 15،100،125،997 کیلومتر به ترتیب با شهرهای آبادان،بندر امام خمینی (ره)، اهواز و تهران وبا فاصله 10 کیلومتر از مرز زمینی شلمچه مرتبط می گردد. راه آهن سراسری ایران نیز از طریق اهواز به بندر خرمشهر متصل می باشد. این خط علاوه بر اینکه راهی ارزان و مناسب برای دستیابی به سایر مناطق ایران می باشد امکان برقراری ارتباط با سایر کشورهای همسایه مانند: عراق،ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی  را میسر می سازد. 

مناسبترین بندر برای ترانزیت زمینی و دریایی کالا به عراق

بندر خرمشهر با توجه به مشکلات موجود در ارسال کالا به عراق، مناسبترین گزینه برای ترانزیت کالا به این کشور می باشد. این بندر به دلیل نزدیکی به بنادر عراق و فاصله 15 کیلومتر تا گذرگاه مرزی شلمچه از مزیت منحصر به فردی برخوردار بوده و همزمان قابلیت ترانزیت کالا از طریق زمینی و دریایی را دارا است . با توجه به استقرار بندر خرمشهر در جنوب غربی ایران و مسافت کوتاه این شهر با استان های غربی ایران، این بندر گزینه مطلوبی برای ترانزیت کالاهای عراقی از طریق گذرگاه های غربی کشور( مریوان، باسمات، ایلام و مرز خسروی ) است.

محلات

شهر خرمشهر دارای محله هایی به نام های زیر میباشد :

  1.  منطقه زهیریه 1 پشت ایستگاه برق
  2. منطقه زهیریه 2
  3. محرزی تا نهر دوم
  4. کوتشیخ (خیابان برجسته تا خیابان داد و خیابان کارون تا نهر میزاویه)
  5.  خیابان غفار نصیری
  6. کوچه شیرین پشت دیوار اداره بندر
  7.  خیابان گوهرشاد پشت بانک کشاورزی
  8.  خیابان هریسچی تا حافظ نو
  9. خیابان نقدی تا بابا طاهرکوی فرشید خیابان آیت اله خانی تا خیابان سینا
  10. پارک حجاب تا فلکه دروازه